Zmiany na rynku nieruchomości – co musisz wiedzieć?

Home staging – czym jest i jak się do niego należycie zabrać
6 maja 2014

Zmiany na rynku nieruchomości – co musisz wiedzieć?

 

Rok 2017 to nieustanne zmiany na rynku nieruchomości, który pędzi od lat wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Rządowy program MDM, zmiany w kredytach hipotecznych oraz zmieniające się trendy mają wpływ na ceny oraz zachowanie partnerów biznesowych na rynku.

Sam początek 2017 roku stał pod znakiem kredytów z dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. 2 stycznia br. odblokowano drugą połowę środków dostępnych na ten rok i jak przypuszczali eksperci od nieruchomości - skończyły się błyskawicznie. Wielu klientów czekało z gotowymi dokumentami do pierwszych dni stycznia, aby mieć pewność, dofinansowanie ich nie ominie, wszak w kilku największych miastach Polski takich jak m.in. Warszawa, Kraków i Wrocław maksymalna możliwa do uzyskania kwota przekraczała 100 tys. zł, więc nie można było koło tego przejść obojętnie. Błyskawiczne wyczerpanie się środków sprawia, że ostatnia tura dopłat, przewidziana na rok 2018, może cieszyć się jeszcze większym oblężeniem. Po jej zakończeniu, program przejdzie do historii.

Pozostając w temacie kredytów - w 2017 roku zwiększono minimum wkładu własnego przy kredytach mieszkaniowych, z 10 do 20%. Nie wpłynęło to jednak drastycznie na rynek nieruchomości w naszym kraju, gdyż tylko 10 proc. jest wymagane bezwzględnie, a część banków i tak już wcześniej stosowało ostrożniejszą politykę pod tym względem. Te banki, które nadal będą udzielać kredytów z wkładem mniejszym niż 20 proc. będą po prostu do nich sprzedawały ubezpieczenia, co rozwiązuje problem. W połączeniu z rosnącą ostrożnością banków przy udzielaniu kredytów doszło do kilkuprocentowego spadku sprzedaży kredytów mieszkaniowych, który jednak na rynku został zrekompensowany przez wciąż rosnący udział klientów gotówkowych.